Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil

Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil
Bulgaria solicita SUA o derogare
Guvernul Bulgariei a cerut Statelor Unite o excepție de la sancțiunile introduse împotriva grupului petrolier rus Lukoil, a anunțat ministrul Energiei de la Sofia, Jecho Stankov.
Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil
Solicitarea a fost transmisă Washingtonului la sfârșitul lunii octombrie, cu scopul de a proteja funcționarea singurei rafinării din țară și de a preveni o posibilă creștere a prețurilor la carburanți.
Demersul Bulgariei urmează modelul Germaniei și Ungariei, care au solicitat la rândul lor derogări similare. Ministrul Stankov a precizat că cererea a fost formulată la câteva zile după ce administrația președintelui american Donald Trump a anunțat sancțiuni împotriva companiilor petroliere ruse Lukoil și Rosneft, măsuri care urmează să intre în vigoare pe 21 noiembrie.
Sancțiunile impuse de Washington urmăresc reducerea veniturilor din exporturile de energie ale Rusiei, pentru a limita capacitatea acesteia de a finanța războiul din Ucraina. Administrația americană a avertizat și asupra aplicării de sancțiuni secundare companiilor sau statelor care continuă colaborarea cu entitățile ruse vizate.
Citește și:
- 11:52 - Ninel Peia: Minciuna care a dărâmat Democrația!
- 11:25 - Ultima ședință a Guvernului Bolojan înainte de decizia PSD a început. Agenda este încărcată cu proiecte de acte normative
- 09:54 - Bloc cuprins de flăcări în Craiova: zeci de oameni, evacuați de pompieri - VIDEO
- 09:45 - Horațiu Potra, adus astăzi la Înalta Curte. Judecătorii decid dacă rămâne în arest preventiv
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











