Elev din Pitești prins cu cască și telefon la ultima probă scrisă a Bacalaureatului

BAC
Astăzi, 26 august, s-a desfășurat ultima probă scrisă, cea a profilului și specializării, din cadrul examenului de Bacalaureat, sesiunea august-septembrie.
La această probă, în Argeș, au fost înscriși 776 de elevi, dintre care au fost prezenți 601. Un elev a fost eliminat, informează Inspectoratul Școlar Județean Argeș.Este vorba despre un elev, de la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Pitești, care a fost eliminat din examen după ce a fost prins cu telefonul mobil și cu căștile.Și la probele anterioare au fost elevi argeșeni eliminați pentru tentativă de fraudare a examenului. La proba scrisă obligatorie a profilului, un elev, de la Liceul tehnologic Costești, a fost eliminat de la examenul de la matematică după ce a fost prins tot cu telefonul mobil. De asemenea, la proba scrisă de la limba și literatura română, alți doi elevi au fost eliminați pentru tentativă de fraudare a examenului: un elev de la Liceul cu Program Sportiv „Viitorul” și alt elev de la Liceul Tehnologic „Dacia”.
Pe 7 septembrie sunt afișate rezultatele finale
Probele de la Bac 2019 continuă pe 27 și 28 august cu evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română. Pe 29 august urmează evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă, pe 30 august cu evaluarea competenţelor digitale, respectiv între 2 – 3 septembrie cu evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională.Pe 3 septembrie vor fi afișate rezultatele la probele scrise, urmând ca în aceeași zi să fie depuse și contestaţiile. Între 3 - 6 septembrie vor fi rezolvate contestațiile, iar pe 7 septembrie vor fi afișate rezultatele finale.Foto: descriptiv.
Citește și:
- 20:31 - Scandalul vaccinurilor Covid. Alexandru Rafila: „Domnul Voiculescu, știind că are depozitele pline, a mai cumpărat încă vreo 5-6 milioane de doze”
- 18:10 - Șeful ITM, care venea cu Lamborghini la muncă, a fost demis. Cum justifică acesta prezența sa la volanul bolidului
- 18:03 - România își consolidează poziția de lider regional în domeniul energiei
- 17:57 - Șofer ucrainean de autocar, depistat cu zeci de mii de euro și dolari ascunși la frontieră
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











