Ministrul Educației, anunț de ultimă oră despre "înghețarea anului școlar"

Ministrul Educației, anunț de ultimă oră despre "înghețarea anului școlar"
“Nu se îngheață anul școlar”, a declarat, ministrul Educației, Monica Anisie
“Nu se îngheață anul școlar”, a declarat, pentru Edupedu.ro, ministrul Educației, Monica Anisie. Oficialul a precizat că specialiștii din Minister discută zilele acestea strategia de urmat, după ieșirea din epidemia de coronavirus, dar că “nu se pune problema înghețării anului școlar”.
Declarația ministrului Educației vine la o zi după ce președintele Klaus Iohannis a decretat starea de urgență în România și a anunțat că școlile vor fi închise, iar activitatea din învățământul preuniversitar și universitar se suspendă.
Contactată de Edupedu.ro, Monica Anisie, ministrul Educației, a declarat, în această dimineață, că "nu se îngheață anul școlar".
"Îndemn la calm și la repsonsabilitate. La momentul acesta, după ce vom ieși din perioada aceasta de stare de urgență, vom analiza care sunt măsurile cele mai bune care să vină în sprijinul elevilior și studenților. Dar nu se pune problema înghețării anului școlar", a spus Anisie.
Citește și:
- 20:31 - Scandalul vaccinurilor Covid. Alexandru Rafila: „Domnul Voiculescu, știind că are depozitele pline, a mai cumpărat încă vreo 5-6 milioane de doze”
- 18:10 - Șeful ITM, care venea cu Lamborghini la muncă, a fost demis. Cum justifică acesta prezența sa la volanul bolidului
- 18:03 - România își consolidează poziția de lider regional în domeniul energiei
- 17:57 - Șofer ucrainean de autocar, depistat cu zeci de mii de euro și dolari ascunși la frontieră
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











