Urmările cazului de pestă porcină: 132 de porci mistreți vor fi vânați și neutralizați

porci mistreți
A fost confirmat, astăzi, în Argeș primul caz de pestă porcină africană la porci mistreți. În zona infectată urmează a fi vânați și neutralizați 132 de animale, informează Prefectura Argeș.
Institutul de Diagnostic şi Sănătate Animală din Bucuresti a confirmat prezenţa virusului pestei porcine africane la un cadavru de porc mistreţ descoperit într-o pădure din Mihăeşti. Cazul a fost descoperit pe raza fondului de vânătoare „25 Grădiştea”, în apropierea comunei Schitu Goleşti.
A fost delimitată zona afectată pe o rază de 13 km, fiind formată dintr-o zonă infectată care se întinde pe o rază de 8 km și o zonă tampon, de 5 km.
„În zona infectată (rază de 8 km) sunt 132 de porci mistreți. Toți vor fi vânați și neutralizați. În zona tampon de 5 km sunt 129 de porci. De la aceștia se vor recolta analize. Dacă analizele confirma PPA și în zona tampon, și aceștia vor fi vânați și neutralizați.”, informează reprezentanții Prefecturii Argeș.
Citește și:
- 20:31 - Scandalul vaccinurilor Covid. Alexandru Rafila: „Domnul Voiculescu, știind că are depozitele pline, a mai cumpărat încă vreo 5-6 milioane de doze”
- 18:10 - Șeful ITM, care venea cu Lamborghini la muncă, a fost demis. Cum justifică acesta prezența sa la volanul bolidului
- 18:03 - România își consolidează poziția de lider regional în domeniul energiei
- 17:57 - Șofer ucrainean de autocar, depistat cu zeci de mii de euro și dolari ascunși la frontieră
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











