INDICELE ROBOR LA TREI LUNI TRECE DE 7,3%

INDICELE ROBOR LA TREI LUNI TRECE DE 7,3%
O valoare similară a mai fost înregistrată pe 17 ianuarie 2023
Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a urcat la 7,31% pe an vineri, de la 7,25% pe an în şedinţa precedentă, conform datelor publicate de Banca Naţională a României.
Agerpres amintește că valoare similară a indicelui ROBOR la 3 luni a mai fost înregistrată în data de 17 ianuarie 2023. În 9 mai 2024, ROBOR la trei luni era de 6,05% pe an, iar la începutul acestui an de 5,92% pe an.
Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a crescut la 7,45%, de la 7,31%, joi, iar ROBOR la 12 luni la 7,46%, de la 7,30%.
În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 5,55% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul IV 2024, în scădere faţă de cel din trimestrul anterior, de 5,66%.
Citește și:
- 10:06 - Analiză Daniel Udrescu: Motive de îngrijorare contabilă - Calculele de ajustare „Pre-IAS 29”?
- 09:15 - Proiect inovativ pentru redresarea pieței imobiliare
- 11:19 - Nazare: România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2%
- 14:20 - Credite bancare cu acte false: Pagubă uriașă de 2,8 milioane de lei și 12 inculpați trimiși în fața instanței
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














