BANI ELVEȚIENI PENTRU COMPANII ROMÂNEȘTI: MINISTRUL MARCEL BOLOȘ SEMNEAZĂ UN PROGRAM PENTRU ACCESUL IMM-URILOR LA FINANȚARE

BANI ELVEȚIENI PENTRU COMPANII ROMÂNEȘTI: MINISTRUL MARCEL BOLOȘ SEMNEAZĂ UN PROGRAM PENTRU ACCESUL IMM-URILOR LA FINANȚARE
Ministrul liberal al Finanțelor, Marcel Boloș, aduce fonduri elvețiene pentru IMM-urile românești
Ministrul liberal al Finanțelor, Marcel Boloș, aduce fonduri elvețiene pentru IMM-urile românești.
Marcel Boloș, ministrul de Finanțe, semnează cu ambasadorul Elveției în România Massimo Baggi, Programul "Consolidarea IMM-urilor prin acces îmbunătățit la finanțare".
Cu un buget de 55 milioane franci, programul va asigura acces la finanțare IMM-urilor din industria prelucrătoare, pentru investiții verzi și crearea și menținerea locurilor de muncă în industrie, transmite Ministerul Finanțelor Publice.
Fondurile din programul "Consolidarea IMM-urilor prin acces îmbunătățit la finanțare" înseamnă granturi de până la 40% (50.000 CHF) din cheltuielile eligibile ale planului de investiții și împrumut bancar în condiții avantajoase de piață pentru restul de minimum 60%.
Preocuparea principală a liberalilor la guvernare este asigurarea finanțării investițiilor, așa cum transmite PNL. Iar colaborarea cu statul elvețian este o nouă sursă de finanțare pe care companiile românești o au de acum la dispoziție.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 20:38 - Adrian Câciu, despre nota de plată a Guvernului Bolojan: „Datorii record pentru consum, în timp ce economia gâfâie și investițiile lipsesc”
- 20:35 - Crin Antonescu: „Bolojan e un personaj construit de mai multă vreme. PSD și-a dat seama că nu poate conviețui cu el!”
- 17:52 - Ion Cristoiu, față în față cu Călin Georgescu. Interviu-eveniment, în direct, la Realitatea PLUS
- 17:11 - George Simion, replică pentru Peter Magyar: „S-a îmbătat cu succesul electoral!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News











