ATAQUE CANINO ÎN COMUNA OLANU: FEMEIE RĂNITĂ GRAV

ATAQUE CANINO ÎN COMUNA OLANU: FEMEIE RĂNITĂ GRAV
O bătrână a suferit răni grave după ce a fost mușcată de câinii fără stăpân în comuna Olanu, județul Vâlcea.
O bătrână a suferit răni grave după ce a fost mușcată de câinii fără stăpân în comuna Olanu, județul Vâlcea.
Femeia a fost internată la Spitalul Județean Vâlcea, după ce a fost atacată în plină zi, având mușcături pe mâini, picioare și alte părți ale corpului.
Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea s-a autosesizat în urma acestui incident grav, după ce presa locală a scos în evidență lipsa de acțiune a autorităților locale.
Primăria Olanu (persoană juridică) a fost sancționată cu suma de 10.000 lei pentru gestionarea deficitară a situației câinilor fără stăpân, care a condus la acest atac sângeros.
"La data de 29 august 2024, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor Vâlcea s-au sesizat din oficiu privind infracțiunea de , ca urmare a unui articol în care este menționat faptul că în localitatea Olanu, o femeie ar fi fost mușcată de către o haită de câini.
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că la nivelul unității administrativ-teritoriale din localitatea Olanu nu este înființat niciun serviciu specializat de gestionare a câinilor fără stăpân, fiind aplicată o sancțiune contravențională în conformitate cu O.U.G. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân.
Cercetările sunt continuate de către polițiști, urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun" – precizează Poliția Vâlcea, într-un punct de vedere oficial.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:35 - Inteligența Artificială remodelează piața IT: peste 100.000 de concedieri în doar câteva luni
- 20:36 - Zelenski îi transmite un mesaj fără precedent lui Putin: „Când Rusia obosește, vine valul schimbării”
- 19:16 - Nicușor Dan, reacție despre șeful Armatei cercetat de DNA: „Am avut o discuție și o să mai am una”
Urmărește știrile Realitatea de Arges și pe Google News














